Teknoloji

Almanlar, Avrupa için Bulut Ağı Çalışmalarında Sona Yaklaştılar

Alman hükümeti, dijitalleşmede Alibaba, Amazon gibi Çin ve ABD merkezli tedarikçilere olan bağımlılığı azaltmak amacıyla Avrupa için bulut ağı kurulma çalışmalarını hızlandırdı.

Avrupa ABD ve Çin merkezli şirketlere olan bağımlılığının azaltılması için AB strateji planında yer alan “Gaia X” adılı projeye büyük önem veriyor.

"Gaia X” adı verilen proje 2019 sonu itibariyle faaliyette
“Gaia X” adı verilen proje 2019 sonu itibariyle faaliyette

Bu çerçevede AB nin Alman Hükümetine gerekli fonlamada destek olacağı konuşuluyor. Bir bakıma proje her ne kadar Alman Hükümetine ait olarak görülüyor ise de aslında AB nin de bu konuda oldukça katılımcı olduğu bir gerçek.

“Gaia X” adı verilen proje 2019 sonu itibariyle faaliyette

Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanlığının çalışmasına göre, Gaia X in gelecek yılın ilkbaharında fonlanması planlanıyor. Gaia X’in 2016 sonu itibariyle faaliyete başlaması ve ilk kullanıcılara hizmet vermesi hedefleniyor.

Almanya başta olmak üzere, Fransa, İtalya, Hollanda gibi Avrupa Birliği ülkeleri, uzun zamandır geleceğin çok önemli teknolojilerinin Amerikan ve Çinli e-ticaret şirketlerinin hakimiyetinde olmasından dolayı “veri bağımsızlığı” konusunda oldukça endişeliydiler.

Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanlığının çalışması
Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanlığının çalışması

İnternet üzerinden depolama, yazılım ve bilgi işlem hizmeti sağlayan gelişen bulut ağında Amazon, IBM, Google, ve Microsoft gibi ABD şirketlerinin Avrupa’da çok önemli pazar payına sahip olmaları ve Alibaba gibi Çinli şirketlerin ise bu alanda yüksek yatırımları oldukça dikkati çekmekte.

Almanya’nın Dortmund şehrinde organize edilen “Dijital Strateji Zirvesi” de “Gaia X” projesinin tanıtımı yapılırken, projenin Avrupa için kapasitesi, rekabet gücü yüksek, güvenli bir veri altyapısı ortaya çıkarılmasının başlıca hedefler arasında olduğu anlatılmakta.

Konferansın açılış konuşmasını ev sahibi olarak Almanya Enerji Bakanı Peter Altmaier yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı