Basın

Cepkask 2019 Stratejilerini Belirledi

Geçtiğimiz hafta CepkaskA.Ş Genel Müdürlüğünde, Genel Koordinatör Merve Söğüt başkanlığında 2019 Stratejileri başlıklı bir dizi toplantı gerçekleştirildi. Bölge Müdürlerinin de katıldığı geniş kapsamlı ve 3 gün aralıksız devam eden toplantı maratonunda, 2016,2017 ve 2018 yıllarının verileri ışığında 2019 yılının bir similasyonu yapılarak, tüketici elektroniği sektöründe yaşanacak olası gelişmeler irdelendi.

Toplantıda 2018 yılında yaşanan döviz kurlarındaki dalgalanmanın getirdiği tedirginlik, genel ekonomik şartlar ve hükümetin tüketici elektroniği ürünlerine getirdiği taksit sınırlamalarının piyasaya olan etkileri değerlendirildi ve 2019 yılında da sektörel anlamda bir daralma yaşanacağı konusunda fikir birliğine varıldı.

Merve Söğüt Daralma Cepkask Satışlarını Etkilemez.

Merve Söğüt’e Cepkask 2019’dan ne bekliyor diye sorduk. Merve Söğüt “2019da tüketici elektroniği sektöründe yaşanacak olası bir daralmanın Cepkask’ı etkilemeyeceğini savunarak sözlerine şöyle devam etti. “Türkiye son derece genç bir nüfus ve milletçe elektronik cihazlara olan ilgimiz malum.

Hükümetin cari açığa negatif etkisi olan ithal elektronik cihaz tüketimini sınırlaması adına aldığı haklı önlemleri önemsiyoruz ve destekliyoruz ancak ben yine de tüketici elektroniği sektöründe yaşanacak daralmanın şahsen yüzde 15 civarında olacağını düşünüyorum, umarım yanılmam.

Bu gün artık bütün hayatımız teknoloji oldu. Toplum geçen yıllar içinde teknolojiye alıştı ve kullanmasını da öğrendi. Özellikle gençlerimiz artık cep telefonlarına son derece bağımlı hale geldi. Sosyal medya kullanımı bu bağımlılığı körüklemekte. Örneğin taşrada yaşayan ve sosyalleşme ihtiyacı hisseden gençlerimizin cep telefonlarından vazgeçmeleri mümkün değil.

Diğer taraftan teknoloji son derece hızlı bir gelişim gösterdiğindenneredeyse her gün teknolojisi yenilenmiş elektronik cihazlar ve yazılımlar piyasaya çıkmakta. Tüketici elektroniği derken aslında şirketlerde artık bu elektronik cihazlara mecburen son derece bağımlılar. Kısaca toplumumuzun tümü yüksek teknolojiden hem mutlu hem de kolayına vazgeçmez.

Ancak gerek fiyatların yüksekliği gerekse taksit sınırlamaları geçtiğimiz yıllarda değiştirme süresi ortalama 1 buçuk yıl civarındayken bunun 2 yıla kadar çıkacağını öngörüyoruz.

Fiyatlar Yükseldikçe Cepkask Vazgeçilmez Oluyor

Cepkask müşterilerinin satın alma alışkanlıklarını incelediğimizde,müşterilerimizin cep telefonunun fiyatı yükseldikçe Cepkask’ı daha çok talep eder hale geldiklerini gözlemliyoruz. Günümüzde Samsung veya iPhone marka 15 bin TL ye cep telefonu var ve tüketici tüm önlemlere rağmen yüksek segment cep telefonlarını tercih ediyor.

Bir başka açıdan bakarsak geçtiğimiz yıllarda performans bakımından kaliteyi görmüş, tanımış tüketicinin bu gün daha düşük segmentteki nispeten daha ucuz olan Huawei, Xiaomi cep telefonlarında beklentilerini karşılayacak performans bulamayacakları da bir gerçek.

Bu çerçevede bir cep telefonuna 8 bin TL vermiş bir tüketicinin, daha taksitleri bitmeden telefonunu zayi etmesi halinde bu durum günümüz şartların da tüketici açısından ekonomik bir yıkım olur. Bu sebeple tüketicinin cep telefonunu güvencesiz kullanması düşünülemez. İşte tam da bu Cepkask Hizmet Paketleri tüketici için vazgeçilmez duruma gelmekte.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı