Basın

Cepkask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç

DÖVİZ KURLARI CEPKASK’A OLAN İLGİYİ PATLATTI

Elektronik cihazlar için Türkiye’nin en büyük satış sonrası hizmetler şirketi Cepkask A.Ş Genel Müdürü Tayfun Gülgeç döviz kurlarındaki artışların yavaş yavaş başta cep telefonları olmak üzere diğer elektronik cihaz fiyatlarına da yansımaya başladığını belirtti.

Türkiye de geçtiğimiz yıllarda ortalama yıllık 13 – 14 milyon cep telefonu satıldığını belirten Gülgeç, hükümetin özellikle cep telefonları için getirdiği taksit yasağına rağmen satışların beklenen düzeyde gerilemediğini ancak son dönemdeki kur artışlarının cihaz fiyatlarına yansımasıyla satışlarda önemli bir gerilemenin söz konusu olabileceğini beklediklerini söyledi.

Gülgeç kur artışlarının satış fiyatlarına yansımasının tüketimi düşürdüğünü ancak Cepkask özelinde bu düşüşün kendilerine negatif olarak yansımadığını hatta satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 civarında artığını söyledi.

Gülgeç bu durumu, tüketicinin 5 – 10 bin TL civarında satın aldıkları üst sınıf cep telefonlarının korunması konusunda daha hassa davrandıklarını ve pahalı cep telefonlarını Cepkask ile güvence altına alma ihtiyacını her zamandan daha çok hissettiklerini ve önemsediklerini söyledi.

Gülgeç tüketicinin kontratlı olarak vade farkının da satış fiyatı üzerine yansıtılmış halde satın aldığı cep telefonunun hırsızlıklar ve onarılamaz derecedeki hasarlar sebebiyle tamamen zayi olmasından dolayı olmayan bir cep telefonu için 12 24 ay taksit ödemekte son derece çekindiğini bunun yanında kısmi hasarlar sebebiyle de bütçesinde oluşacak ekstra giderlerden de çekindiğini gözlemlediklerini söyledi.

Döviz kurları sadece cep telefonlarının fiyatlarına değil aynı zamanda yedek parça fiyatlarına da aynı oranda yansımış bulunmakta.

Bu gün üst sınıf bir cep telefonunun sadece ekran bedeli yetkili servislerde 1.500.-TL civarında onarılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Nasıl patlatmasın. Bütün telefonlara yüzde 50 zam geldi. Tabii telefonlar zamlanınca sigorta talebi patlayacak tabi. İnsanlar ikinci telefonu nasıl alsın bu devirde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı