Teknoloji

Dört Yılda 23.000 Patent Başvurusu Yapıldı

Teknolojinin hızla gelişiyor olması bu alandaki patent müracaatlarında da hızlı bir artış olduğunu gösteriyor. Son dört yıllık sektörel veriler değerlendirildiğinde, 2014-2018 yılları arasında teknolojik alanlarda yapılan patent başvuru sayısı 22 bin 736 ulaşmış durumda. 

YÜZDE 36 YERLİ FİRMA

Başvurularda görsel iletişim teknolojileri ilk sırada yer alıyor. İkinci sıra wirless haberleşme ağları, üçüncü sıra telekomünikasyon teknolojisine ait. Yöntemler dördüncü sırada, hat konektörleri ise beşinci sırasında yer alıyor.Yapılan analize göre, son 4 yılda Türkiye’deki patent başvurularının yüzde 68’ini yabancı firmalar, yüzde 38’ini ise yerli firmalar oluşturuyor. Yerli ve yabancı firmalar tarafından yapılan toplam patent başvuru sayısı ise yaklaşık 30 bin seviyesinde. Destek Patent tarafından yapılan değerlendirmeye göre ise Türk firmalarının yurt dışı patent başvurularındaki ilk tercihi Avrupa Birliği ülkeleri olurken, ikinci sırada Amerika yer alıyor. Bu sıralamayı; Çin, Japonya ve Güney Kore takip ediyor. Analizde, teknoloji patent başvurularında öne çıkan ilk üç ilin İstanbul, Ankara ve Manisa olduğu görülüyor.  

AR-GE İÇİN 14.3 MiLYAR TL

Türkiye’de merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için geçen yıl 13 milyar milyon lira harcama yapılırken, bu rakam bu yıl 15 milyar 597 milyon liraya çıkarıldı. TÜİK verilerine göre Ar-Ge harcamaları geçen yıl yüzde 21.6 arttı. 2018 merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için gerçekleştirilen harcamaların Gayrisafi Yurtiçi Hasıla içindeki oranı yüzde 0.35, merkezi yönetim bütçe harcamaları içindeki payı ise yüzde 1.4 oldu.  2019 merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için tahsis edilen başlangıç ödeneği, 15 milyar 597 milyon lira olarak belirlendi. Ar-Ge faaliyetlerine yönelik vergi indirim ve istisnalarının toplamı ise geçen yıl 4 milyar 599 milyon lira olarak gerçekleşti. Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için ayrılan başlangıç ödenekleri sosyo-ekonomik hedeflere göre sınıflandırıldığında, 2019 için en fazla ödeneğin yüzde 40.4 ile genel bilgi gelişimi için tahsis edildiği görüldü. Bunu yüzde 34.4 ile savunma, yüzde 6.8 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, yüzde 4.3 ile genel bilgi gelişimi ve yüzde 4 ile eğitim takip etti.

BAŞVURULARIN SONUÇLANMASI ZAMAN ALIYOR

Cepkask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, ar-ge çok önemli bir konu büyük küçük demeden her şirketin ar-ge için bir bütçesi olmalı. Bu konuda malesef Dünya sıralamasında çok gerideyiz.
Ayrıca önemli bir sorunumuz da patent başvurularımızın çok geç sonuçlanması veya sürüncemede kalması. Bu konuda da bizim de aralarında bulunduğumuz bir çok şirketin şikayeti var.

kaynak: cepkask.com.tr

Kaynak
cepkask.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı