Teknoloji

En çok rağbet edilen ve yüksek hacimli Kripto para birimleri piyasasının lideri Bitcoin, bu yıl en düşük seviyesini gördü.

Kripto para birimleri alım, satım ve madenciliği gibi alanlarda hizmet veren “99 Bitcoins”e göre, 2017 yılında 127 kez en düşük seviyeyi gören Bitcoin, bu yıl ise 90 kez en düşük seviyeye geriledi.

Piyasalarındaki dalgalanmalar ve yıl boyu düşüş eğiliminin etkisiyle Bitcoin liderliğinde bütün kripto para birimleri önemli oranda değer kaybetti.
CNN’de yer alan habere göre web’de yapılan Bitcoin aramaları, ABD Başkanı Trump’ı geçti.

Bitcoin’in 2017 Aralık’da 20 bin dolar düzeyine yükselmesinin ardından dünya çapında kripto para kullanımı artarken, bu piyasanın altında yatan blockchain teknolojisine ilgi de artmış ve böylece kripto para birimleri gün geçtikçe genele yayılmaya başlamıştı.

Kripto para piyasalarına ilişkin bu yıl boyunca yapılan tereddütlü öngörüler, Ekonomist Roubini’nin Bitcoin’in dolandırıcılıktan öte bir yapı olmadığı iddiasıyla başlamıştı. Öngörüler çerçevesinde 2019 yılında Ripple’ın yeni Bitcoin olacağı, ICO’ların (Halka Arz) büyük bölümünün başarısız olacağı ve blockchain teknolojisinin kripto para birimlerinden bağımsız olarak büyüyeceği yer alırken, 2018’de regülasyonlar gündemi ve ilgiyi canlı tuttu.

ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nun Bitcoin borsa yatırım fonu EFT’nin onay sürecindeki belirsizlik, ülkelerin kripto paraları vergiye tabi tutması kararları vermesi ve kripto para birimi regülasyonunun hızlanması söz konusu teknolojilerin merkez medyalarda daha fazla yer bulmasına imkan verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı