Teknoloji

Huawei, ABD’ye Rağmen Zirve Yolunda

2019’da dikkat çeken konulardan biri de ABD ve Çin arasınki ticaret krizi. 2018’in başlarında gündeme gelen kriz için Trump hükümeti can alıcı adımları 2019 yılında attı.

2018 yılında ZTE ile ceza yağdıran Trump, Huawei’ye acımasız bir tavır aldı. Huawei’i kara listeye alan Trump ülkedeki şirketlerin yöneticilerinden Çinli üreticiye karşı ambargo uygulamasını istedi.

İlk harekete geçen Google oldu. Teknoloji dünyasının önde gelen ismi Google, Huawei in Android lisansını iptal ettiğini açıklamıştı. Google dan sonra Qualcomm, Intel, Broadcomm, Facebook ve ARM gibi markalar da Huawei’yi hedefe koymuştu.

Katlanabilir telefon Huawei Mate X
Katlanabilir telefon Huawei Mate X

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek

ABD cephesinden gelen bu yaptırımlar, ister istemez Huawei tarafının keyfini kaçırdı. ABD hükümetiyle anlaşmak isteyen Huawei, sonunda Trump hükümetini askari müşterekler üzerinden ikna etmeyi başardı.

Trump, durumunu gözden geçirdikten sonra Huawei kara listeden çıkarma kararı aldıklarını, buna rağmen değerlendirmelerin devam edeceğini açıklamıştı. Bir nevi Huawei için tutuksuz yargılama kararı verilmişti.

Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro

Google’dan bir darbe daha

Huawei tam tüm sorunlardan kurtulduğunu düşünüyordu ki Google’dan bir darbe daha geldi. Android işletim sisteminin lisans sahibi olan Google, Huawei’ye Android’i kullandıracağını fakat servislerine erişimi yasaklayacağını açıkladı.

Bu açıklama yeni Huawei modellerinde Google servislerinin yer alamayacağı sonucunu doğurdu.

Huawei's P20 Pro
Huawei’s P20 Pro

Huawei zirveye yürüyor!

Bu hamleden sonra Huawei’nin global pazarda büyük kan kaybına uğrayacağı kaçınılmaz oldu. Buna rağmen Huawei beklenmedik bir şekilde, 2019’un 3. çeyrekte pazarını muazzam derecede büyüttü.

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 51.8 milyon cep telefonu satan Huawei, 2019’un üçüncü çeyreğinde ise 66.7 milyon cep telefonu sattı. Yani satışlarını yüzde 29 oranında arttırdı. Bu bağlamda Pazar payını da arttıran Çinli şirket, Samsung ile arasındaki farkı daha da azalttı.

Huawei zirveye yürüyor!
Huawei zirveye yürüyor!

Huawei, Trump’ın baskısına rağmen bu savaştan yüzünün akıyla çıkmayı başardı. Genel beklenti satışların hızla düşeceği yönündeydi. Fakat Çinli şirket beklenmedik bir şekilde satışlarını arttırdı.

Huawei satışlarının büyümesinde Çin pazarının payını da unutmamak gerek. Haliyle Huawei Çin genelindeki satışları Dünya pazarındaki satışları pozitif olarak etkiledi.Huawei bu kararlılıkla yola devam ederse, önümüzdeki yıllarda Samsung’dan liderliği alabilir.

Huawei bu kararlılıkla yola devam ederse, önümüzdeki yıllarda Samsung’dan liderliği alabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı