Teknoloji

iPhone Fiyatları Çok Yükselecek

Apple kendi telefonlarını Amerika’da tasarlıyor, ancak pek çok şirket gibi telefonlarının montajını Çin’de yapıyor. ABD ile Çin arasındaki sert ilişkilerden dolayı gelecek dönemde Apple’ın da mecburen etkilenmesi oılası bir durum. Bunun en net öncü işaretini bizzat Başkan Donald Trump’ın kendisi verdi. Wall Street Journal’a konuşan Donald Trump, Çin’den ithal edilen iPhone ve diğer elektronik cihazlara ek tarifelerin yerleştirilebileceğini söyledi.

Amerika – Çin ekonomik savaşı sebebiyle, iPhone’lar çok daha pahalı olacak gibi görünüyor. ABD’nin yılbaşından itibaren Çin mallarına uyguladığı ithalat vergisini yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarmaya hazırlanırken, Çin yönetimi ise ABD’nin yeni vergi tariflerinin hayata daha ileri zamanlarda başlamasını talep ediyor.

Donald Trump, Çin’de montajı yapılan iPhone cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlara da ek tarifeler uygulanacağını belirtirken, Apple’ı yakından ilgilendiren şu açıklamayı yaptı: “Belki yüzde 10 yapabilirim ve insanlar bunu olumlu karşılayabilir.”

Trump, iPhone’larda ve Apple’ın diğer ürünlerinde yeni tarifeler uygularsa, Apple ve diğer elektronik cihaz üreten şirketlerin bu artışı müşterilerine yansıtacağı kesin. Bu süreç gerçekleşirse, Apple’ın en son model iPhone’ları olan 749 dolarlık iPhone XR, 999 dolarlık iPhone XS ve 1099 dolarlık de başta olmak üzere, gelecek iPhone’lar da bu yükselişten mecburen etkilenecek.

Diğer taraftan,Donald Trump’ın ilk planlanında Apple Watch ve AirPod’ların da yüzde 25’lik ithalat vergisi tarifesine tabi tutulması yer alıyordu. Fakat Ekim ayında Apple, ABD Ticaret Temsilcisine bu elektronik cihazların muaf bırakılmasını isteyen bir yazı yazdı.
O zaman bu girişim işe yaramış gibiydi, fakat şu bir gerçek ki ileriki dönemde Apple’ın Çin’de montajını yaptırdığı elektronik cihazlar bu kapsama alınacak.

Donald Trump’ın bu isteğinin gerisinde, kuşkusuz Apple ürünlerinin uzun zamandır ABD içinde imalatının gerçekleşmesini istemesi yatıyor. Apple CEO’su Tim Cook’un durumdan pek de mutlu olmadığı açık. Ancak şimdiye kadar Apple’dan bu konuyla ilgili yeni bir açıklama gelmiş değil.
Amerikanın vergi oranlarını artırması bir anlamda ambargo bir anlamda da Donald Trump’un seçim vaatlerinden biri gibi görülebilir.
Ancak tüketiciye yansıması sadece daha yüksek satış fiyatı anlamına gelmekte.

O halde tüketici büyük fedakarlıklarla alacağı iPhone ları nasıl koruyacak sorusu gün yüzüne çıkıyor.
Bunun da çaresi var. Türk vatandaşları bu konuda daha şanslı. Türkiye’de 15 yıldır elektronik cihazlara sigorta ve güvence hizmeti sunan Cepkask A.Ş iPhone cep telefonlarına da Kırılma, Sıvı teması, Gasp, Kapkaç, Hırsızlık, Yüksek voltaj gibi hizmetleri sunmakta.
Cepkask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, “iPhone kullanıcılarının gönülleri rahat olsun, her şartta yanlarındayız. iPhone larını bizimle güvenle kullanabilirler. Yapacakları çok basit. www.cepkask.com.tr adresinden sigortalarını rahatlıkla 2 – 12 taksit seçeneği ile alabilirler” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı