Teknoloji

LCD VE AMOLED EKRANLAR ARASINDA Kİ FARKLAR

Gün geçmiyor ki cep telefonlarının ekranları hakkında bilgiler duyuyoruz. Peki bu ekranların ne olduğunu biliyor muyuz?

Artık teknoloji ilerledikçe hızlanan telefonların ekranları da bu hıza ayak uyduracak ve düşük enerji tüketimi ile cep telefonunun kullanımını uzatacak şekilde çeşitleniyor. Samsung, Apple, Xiamoi ve Huwaei gibi telefon üreticileri telefon özellikleri yanında ekran özellikleri ile de birbiriyle yarışıyor
Teknolojik bir koronoloji ile sıralarsak TFT LCD, Süper LCD ve Amoled.
Peki bunlar arasında ki farklar ne ? Niye bazı telefonlarda yüksek çözünürlüklü oyunlar harika görünürken bazı telefonlarda siyah beyaz TV seyrediyor hissi veriyor?
TFT LCD: Kısacası ilk nesil LCD ekranlar Tüm LCD ekranları, pikselleri görünür yapan ve arka taraflarında bulunan bir ışığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle LCD’ler, AMOLED kadar ince olmayabilirler. Ucuz telefonların ekranları, genellikle soluk renklere ve dar bir bakış açısına sahiptir. Yani telefona tam karşıdan bakmadığınızda ekranda ne olduğunu görmekte zorlanabilirsiniz.
SÜPER LCD :Bu TFT-LCD ekran türü, resim kalitesinde AMOLED’e rakip olduğu şeklinde tanıtılıyordu. Bunun yanında Super LCD, birçok LCD teknolojisine göre daha düşük güç harcamasına sahiptir.

AMOLED: Bu ekran teknolojisi, organik bileşenlere dayanıyor ve çok düşük bir güç tüketiminin yanında yüksek resim kalitesi sunuyor. LCD ekranların tersine, AMOLED ekranlar bir arka plan ışığına ihtiyaç duymuyor ve her piksel kendi ışığını üretiyor. Bu da AMOLED ekranlı telefonların daha ince olabilmesine izin veriyor. AMOLED aynı zamanda daha gerçekçi siyah renkler sunuyor ve ekran çoğunlukla siyah olduğunda daha az enerji tüketiyor. Bu yüzden AMOLED ekranların üretimi oldukça maliyetli ve LCD ekranlar kadar çok sayıda üretilmesi zor. Ayrıca bu ekranlar çok hassas bir yapıya sahip olduğunda ellimizden düşüp kolayca kırılabilir.
Hangisi tercih edilmeli konusuna gelince tabi ki yüksek renk ve görselliği ile AMOLED ekranlar tartışmasız açık ara tercih edilmelidir. Fakat ekranı koruyan ekran koruyucu ile beraber en iyisi ekran kırılmalarına karşı CEPKASK KASKO yaptırmak telefonunuzu bu gibi durumlardan koruyabileceğiniz en kesin yoldur.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı