Teknoloji

Yapay Zeka Gemileri Nasıl İzliyor?

Açık denizlerde olmak, gözlerden uzak, tek başına olmak anlamına da gelirdi.

Açık denizlerin bu ıssızlığına güvenen bazı ülkeler ya da yasa dışı oluşumlar uluslararası yaptırımlardan kaçmak için ıssız denizlerde, petrol ve bazı diğer malları satın alır veya satardı. Bu sebeple tercihleri hep açık, ıssız denizlerdi.

Yakın zamana kadar takip sistemlerinin en önemli problemi, Otomatik Tanımlama Sistemi’nin (AIS), kaptanlar tarafından bilinçli olarak kapatılarak, gemilerin tek bir tuşla takip edilemez “hayaletlere” dönüşmesiydi.
Bu gün ise uzaydaki yüz binlerce uydunun çektikleri fotoğraflara üzerinden yapay zeka teknolojisi sayesinde bu açık kapı kapanıyor.
Gemiler başta olmak üzere herhangi bir deniz aracı için açık denizlerde saklanma olasılığı giderek azalıyor.
TankerTrackers.com firmasının kurucusu Samir Madani, yeni programlarının fotoğraf analizi teknolojisi sayesinde, İran’ın tankerlerini, ABD’nin petrol ihracını sınırlayan ambargosuna karşın, limanlara giriş çıkış yaptığınını tespit edildiğini anlatıyor.
Madani, aynı teknoloji ile, petrol satış ambargosu uygulanan Kuzey Kore’nin de ıssız denizlerde petrol aktarımı yaptığını gördüklerini söylüyor.
Gemilerin rotalarını, hızlarını ve konumunu aktaran, Otomatik Tanıma Sistemi’in bilinçli olarak iptal edilmesi artık açık ve ıssız denizlerde gizlilik imkanı sağlayamıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı