Teknoloji
Trend

Apple iPhone 7 ve iPhone 8’e Büyük Yasak

Apple ile Qualcomm arasındaki patent davasında kılıçlar çekildi. Geçmişte Çin’de bazı iPhone modellerinin arzının durdurulması yönünde karar aldıran Qualcomm, Almanya’da da hukuk mücadelesini kazandı. Alman ticaret mahkemesi’nin kararı yönünde Apple’ın Almanya genelinde bulunan bütün mağazalardan iPhone 7 ve iPhone 8 model telefonlarını toplatılması kararı çıktı.

Apple için Almanya genelinde Apple iPhone 7 ve iPhone 8’e satış yasağı kararı bugün resmen başladı. Daha önce Alman mahkemesi iPhone 7 ve iPhone 8’lerin yasaklanması yönünde karar almıştı. Bugün ise Qualcomm’un 1.52 milyar dolar kefalet senedini imzalamasıyla yasak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Böylece bugünden itibaren Almanya’da hiç bir mağazada iPhone 7 ve iPhone 8 satışı yapılamayacak. Hatta Apple bu cep telefonlarını mağazalarından toplayacak.

iPHONE 7 VE iPHONE 8 ler İçin Yasak Neden Geldi

Alman Ticaret Mahkemesi, Apple’ın bazı iPhone’un modellerinde Qualcomm’un buluşu olan ve enerjinin tasarrufunu sağlayan ve pil ömrünü uzatan bir özellik kullanıldığı tespit edildi. iPhone modellerinde Intel ve Qorvo çipler kullanılıyor. Bu çiplerin içinde, Qualcomm’un daha az enerji harcamasını sağlayan ‘envelope tracking’ isimli bir kablosuz iletişim teknolojisi bulunmakta. Dolayısıyla Apple bu teknolojiyi izinsiz kullanması sebebiyle Qualcomm ile karşı karşıya kalmış durumda. 

Bu teknoloji iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinde yer alıyor. Bu yüzden Almanya’da sadece bahsekonu iPhone modellerin satışının durdurulması söz konusu. Fakat Çin bu kararın kapsamı çok daha fazla genişleterek, iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8 ve iPhone X modellerinin tümünün mağazalarda satışının yapılmaması yönünde karar vermişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı